Vīrieša dzimumloceklis (penis)

Saaugušās daivas

Peni (vīrieša dzimumlocekli) var salīdzināt ar asi, ap kuru reproducējas visas vīrieša domas par sevi. Tajā ir koncentrēts viss vīrišķais - penis ir katra vīrieša dziļu pārdzīvojumu avots. Bet vairums vīriešu dzimtas pārstāvjiem nav nekādas sajēgas par peņa anatomiju un fizioloģiju. Šo zināšanu trūkums bieži ir raižu un nemiera avots. Embrionālās attīstības stadijā penis un sēklinieku maisiņš izskatās kā atvērta niša. Tās apakšējās malas veido vadziņu, vēlāk tās sakļaujas un saaug. Šīs vadziņas pēdas paliek uz visu mūžu kā šuve peņa aizmugurē un sēklinieku maisiņam pa vidu. Šuve var būt nemanāma, bet arī var būt krasi izteikta. Veselības stāvokli tā neietekmē. Dažreiz vīrietis šo šuvi ievēro tikai pieaudzis. Nereti šis atklājums kļūst par uztraukuma avotu, daži vīrieši pat griežas pie ārsta. Baidīties te nav no kā - viss ir kārtībā.

Penis: uzbūve

Penis sastāv no gareniska ķermeņa un galviņas tā galā. Izšķir sakni (pamatne), kura dziļi ieiet iegurņa apvidū. Tās garums ir puse no peņa garuma. Sakne līdzinās enkuram: tā tur erekcijas laikā smagāk palikušo peni. Muskuļaudi, kas ir ap sakni, var veikt nelielas peņa kustības, bet galvenā to funkcija - veikt ejakulāciju (sēklas izvirdumu). Gareniskais ķermenis (stumbrs) - to veido divi sūkļveida un šūnveida ķermeņi, kuri sastāv no liela daudzuma lakūnām (iedziļinājumiem), kas tiek viegli piepildāmas ar asinīm. Šūnveida ķermeņi atrodas tuvāk ārmalai, sūkļveida - dziļāk, aptverot urīnizvadies kanālu (uretru).

Sūkļveida ķermenis dzimumlocekļa galā nobeidzas ar konusveida paplašinājumu - peņa galviņu. Galviņas pamatne, pārklājot šūnveida ķermeņus, saaug ar tiem, veidojot apļveida paresninājumu (vainadziņu), aiz kura atrodas vainadziņa vadziņa. Galviņa ir pārklāta ar maigu ādu ar lielu daudzumu dziedzerīšu, kuri izstrādā spegmu, tādējādi uzturot galviņu pastāvīgi mazliet miklu - erekcijas laikā spegmas izstrāde palielinās, ļaujot penim vieglāk ieiet makstī.

Arī galviņa, tāpat kā stumbrs sastāv no daudzām lakūnām, kuras notiekot dzimumuzbudinājumam, tiek piepildītas ar asinīm. Bez tam, tās virspusē ir daudz nervu sensoru, kuri padara to ļoti jūtīgu pieskaroties. Augsta jūtība piemīt arī stumbram, īpaši zona 2-3 cm no galviņas. Fiziski kairinot dzimumlocekli, it īpaši galviņu, pastiprinās erekcija.Ārpusē penis ir pārklāts ar elastīgu ādu, kura atgādina ādu uz acu plakstiņiem, tā viegli pārvietojas visā garumā (arī frikciju laikā) - erekcijas brīdī tā izplešas līdz ar peņa palielināšanos. Šai ādai pie peņa galviņas ir pārpalikums, tā sauktā priekšāda, kura nosedz galviņu. Piekšādai ir viegli jānomaucas no galviņas, atsedzot to.

Peņa aizmugurējā daļā priekšāda savienojas ar galviņu ar garenisku kroku - iemauktu, kas embrionālā stadijā izveidojošās šuves turpinājums. Iemaukts ir kā tāds ierobežotājs, tas neļauj priekšādai atmaukties tālāk par zināmu robežu. Priekšāda iekšpusē pie peņa galviņas savienojas ar to veidojot vainadziņu - apļveida ādas kroku. Starp peņa galviņu un priekšādu ir sprauga (prepuciālā telpa), kura galīgi noformējas 2 gadu vecumā. Šajā telpā parasti uzkrājas spegmas paliekas, tāpēc peņa galviņu, atmaucot priekšādu, ir katru dienu jāmazgā ar siltu ūdeni un nekairinošām (bērnu) ziepēm.
Dažiem vīriešiem priekšādas sašaurinājuma dēļ tās atmaukšanās ir apgrūtināta vai vispār neiespējama. Tādu stāvokli sauc par fimozi un to obligāti ir jāārstē.

Pieaugušam vīrietim uz peņa ādas sāk kļūst manāmi spalvu maisiņi un neliels apmatojuma daudzums. Dažreiz šos maisiņus kopā ar palielinātiem taukdziedzeriem pusaudži uztver kā pūtes (“pumpas”).
           
Uretras sprauga.

Galviņas pašā galotnē ir sprauga - urīnizvadies kanāla (uretras) izeja - atteka, caur kuru notiek urīna un sēklas izvade. Šai spraugai ir gareniska forma un to pārklāj mazas lūpiņas. Uretra ir caurstrāvota ar daudziem līkloču kanāliņiem, kuri atvērti pretēji urīna straumei. Tas ir dabas vai radītāja izcils un higiēnisks risinājums: urīns no uretras nešļācas kā plaša un šļakstoša straume (salīdziniet ar siev.), bet kā vienmērīga spirālveida strūkla.

Simetrija dabā ir sastopama retāk, nekā tiek uzskatīts. Bieži uretras sprauga atrodas nevis galviņas galotnes centrā, bet dažus milimetrus zemāk. Par to nav jāuztraucas. Daudzi vīrieši to pat nemana. Bet ir gadījumi, kad šī sprauga ir ļoti novirzīta (hipo- un epispādija).

Izzini sevi pats.

Regulāri, vismaz reizi mēnesī, apskatiet savus dzimumorgānus. Uzmanīgi izpētiet visas pūtītes un dzimumzīmes. Peņa apakšdaļā (tā, kura vērsta uz sēklinieku maisiņu) var parādīties melnas vai strutojošas pūtes. Ja tiek ievērota higiēna, tās pazūd pašas. Ja ir nepieciešams, tad strutojošas pūtes izspiež tikai ar tīrām, nomazgātām rokām un pēc procedūras apstrādā peni ar dezinfekcijas līdzekļiem, kuri nekairina ādu (zilie graudiņi, briljantīns).

Uz peņa stumbra, sēklinieku maisiņa, cirksnī var parādīties blāvi veidojumi - mazu baltu vai iedzeltenu “pauguriņu” veidā - tauku kistas. Tās veidojas taukdziedzeru, kuri izstrādā smērvielas apmatojuma maisiņiem, aizsprostojuma rezultātā. Aizsprostojuma dēļ sekrēts, kuru rada dziedzeri, sacietē. Tas palaikam notiek katram vīrietim. Kistas ir nelielas un nerada traucējumus. Ja ir nepieciešams, tās var izspiest. Šad, tad beržoties pret apģērbu, kistā var iekļūt infekcija un rasties iekaisums.

Ja ir sācies iekaisuma process, nevar nodarboties ar pašārstēšanu. Ir nepieciešama ķirurģiskā iejaukšanās. Šo vienkāršo operāciju ķirurgs poliklīnikā veiks dažās minūtēs. Vispār kistas rodas reti, visbiežāk pubertātes laikā. Tas notiek vēl nenoregulēta dzimumhormonu līmeņa dēļ.

Apskatot locekli, pievērsiet uzmanību jauniem veidojumiem - tumšiem plankumiem, bumbuļiem, pumpām, mezglveida sacietējumiem, ādas lobīšanās. Bieži tas nav nekas briesmīgs, bet var būt arī kādas slimības agrīnās stadijas simptomi. Labāk griezties pie ārsta; ja viss ir kārtībā, jūs tomēr veltīgi nebūsiet zaudējuši laiku - nekas nav labāk veselībai, kā dvēseles miers.

                      
Peņa forma un izmēri.

Valda uzskats, ka penim jābūt taisnam. Īstenībā pilnīgi taisns un vienmērīgs penis ir tik pat reti sastopams, ka pilnīgi taisns deguns. Bieži miera stāvoklī penis liekas taisns, bet erekcijas stāvoklī, dažiem tas var būt paplašināts vidusdaļā ar mazu galviņu (visbiežāk tiem, kas nepievērsa uzmanību fimozei [sk. augstāk],citiem saliecies līks, vēl citiem galviņas izmēri pārsniedz peņa diametru (visbiežāk tiem, kuriem veikta apgriešana). Ir arī citas, retāk sastopamas formas.

Komentāri par peņa formu iesākas skolas vecumā. Lielākā daļa vīriešu, kaut reizi dzīvē, ir saskārušies ar to. Vienaudžu ņirgāšanās sagādā “upurim” dziļas ciešanas, pat uz ilgu laiku; bieži pusaudži ir nežēlīgāki par pieaugušajiem. Bērns sāk kaunēties sava ķermeņa un tas var radīt viņā nepilnvērtības kompleksu, kas ietekmēs turpmāko dzimumdzīvi. Pusaudzim ir grūti pārvarēt sevi un griezties pēc padoma pie pieaugušajiem. Pat pieaugušam vīrietim šādi pārdzīvojumi var iedragāt ticību sev. Un lielākoties tas notiek tikai galīga analfabētisma dēļ. Peņa forma ir nekas cits, kā individuāla organisma īpašība, tāda pati, kā sejas vaibsti.

Bet galvenais vīrieša uzmanības avots ir sava peņa izmērs. Tā garums un resnums ir katra vīrieša uzmanības centrā. No bērnu dienām, katrs vīrietis ļoti slimīgi izturas pret sava organisma individuālām īpašībām. UZMANĪBU! Sievietēm nevajadzētu jokot par nelieliem vīrieša peņa izmēriem, tas vīrietim ir “dzīves un nāves” jautājums. Pētījumi pierāda, ka vīrietim piemīt īpašība vērtēt par zemu sava peņa izmērus. Pat ja tas galīgi neatbilst patiesībai. Bieži šī apziņa saindē vīrietim daudzus dzīves gadus. Pat vistuvākai sievietei reti izdodas graut šo pārliecību.

Vīriešu paaugstinātā uzmanība šim jautājumam nav nekas jauns. Vēl XVI gadsimtā šis jautājums tika iztirzāts Gabriele Falopio (zinātnieks, kurš pirmais aprakstīja ģenitālijas) darbā. Padomos, kā audzināt dēlus, viņš pilnīgi nopietni ieteica vecākiem “darīt visu iespējamo, lai jau no dzimšanas puikam palielinātu peņa izmērus”. Ko varēja darīt nabaga vecāki? Izstiept peņa garumu? Bet ko darīt ar resnumu? Grūti iedomāties. Falopio padoms var likties smieklīgs un absurds.

Ir zemes, kur vēl līdz mūsdienām praktizē dažādus inkvizitoriskus paņēmienus peņa garuma palielināšanai zēniem. Piem., akmens nēsāšana zem priekšādas. Šādas procedūras iznākums bieži ir infekcija. Ja ādu vēl var izstiept līdz neiedomājamiem izmēriem, tad peņa audi nepalielinās. Un visādu “kaktu dakteru” piedāvājumi palielināt peņa izmēru, lielākoties var novest pie tā funkcijas traucējumiem, pat līdz impotencei. Ko līdz liels penis, ja tas nav darboties spējīgs?

Nervu sensoru daudzums sievietes makstī ir sadalīts nevienmērīgi. Lielākais (ap 70%) vairums atrodas 5 cm apvidū no maksts ieejas. Tāpēc vīrietim nevajag vērtēt savas seksuālās īpašības atkarībā no peņa izmēriem.

Pieauguša vīrieša vidējie peņa izmēri miera stāvoklī ir 5 - 10 cm, erekcijas stāvoklī 14 - 16 cm, tie fizioloģiski atbilst vidējiem sievietes dzemdes maksts izmēriem. Biežāk peņi, kuriem ir mazs izmērs miera stāvolī, erekcijas stāvoklī proporcionāli palielinās vairāk nekā garie. Penis, kurš erekcijas stāvoklī ir 16 - 18 cm garš, tiek uzskatīts par lielu, 18 - 20 cm garš - par gigantisku, garāks par 20 cm nevar pilnībā ieiet makstī.

Tāda peņa diametrs lielākoties nepārsniedz 3-4 cm. Sieviete ar vidējiem maksts izmēriem var droši vaisloties ar vīrieti, kuram ir liela izmēra penis. Tiek konstatēts ne vairāk par 1% gadījumu peņa un maksts izmēru neatbilstībai. Sievietei pašai ir jāregulē peņa ievadīšanu makstī, izvēloties tādas pozas, kuras samazina liela peņa ievadīšanu, vai ir jālieto speciālas uzmavas penim, kuras neļauj tam ieiet makstī visā garumā, lai izsargātos no nepatikšanām, līdz pat maksts plīsumiem. Jāatceras, ka pie zemu nolaistas dzemdes, īpaši pirms menstruācijas, maksts garums samazinās.

Dzimumuzbudinājuma laikā visas peņa lakūnas piepildās ar asinīm, un tas piebriest izmēros 3 - 4 reizes, paliekot pietiekami blīvs. Galviņa erekcijas stāvoklī vienmēr ir elastīgāka par stumbru, kas izslēdz sievietes dzimumorgānu traumēšanu.

Asinis atplūdi penī dzimumuzbudinājuma laikā regulē īpaši muskuļi, kuri atrodas peņa pakājē pie saknes. Beidzoties uzbudinājumam, šie muskuļi atslābst un asinis, kuras bija piepildījušas peni, viegli attek, penis atgriežas pie parastiem izmēriem un konsistences.

Tikai gadījumos, ja peņa garums nepārsniedz 2 cm, var runāt par patoloģiju. Bet tas ir ļoti rets gadījums. Bet uzzinot, ka tādi gadījumi eksistē, daži vīrieši sāk šaubīties par sevi. Tā drīzāk ir psiholoģiska problēma. Un to var palīdzēt atrisināt psihoterapeits.

Izplatītie aizspriedumi.

1)    Jo lielāks penis, jo lielāka seksuālā aktivitāte. Pilnīgs absurds. Seksuālā aktivitāte ir atkarīga no daudzu faktoru mijiedarbības: iedzimtība, hormonu līmenis, vispārējs veselības stāvoklis, no bērnu dienām iemācītais (apgūtie aizspriedumi; tehniskie paņēmieni).
2)    Jo lielāks penis, jo vīrietis ir varošāks. Kārtējie maldi. Nav nekādas sakarības starp peņa izmēru un potenci. Ir vīrieši ar gigantisku peni un nevaroši apmierināt sievieti, un otrādi. Bet daudzi vīrieši svēti tic šai pasakai.
3)    Par peņa izmēriem var spriest pēc kāju, roku vai deguna izmēriem. Arī blefs. Nav nevienas ķermeņa daļas, kura varētu norādīt uz peņa lielumu. Ja citu ķermeņu daļu proporcijās ir kāda likumsakarība - piem. gariem cilvēkiem visbiežāk ir liels apavu izmērs, tāpat lielu plaukstu īpašniekiem ir liela pēda, tad ar peņa izmēriem tam nav nekāda sakara. Ir giganti ar maziem peņiem un punduri ar lieliem.

Spegma

Sīkie dziedzerīši (prepuciālie), kas atrodas zem priekšādas, izstrādā eļļainu sekrētu - spegmu. Tās sastāvā ietilpst arī galviņas un priekšādas epitēlija atmirušās šūnas. Spegmas izstrāde sākas dzimumnobriešanas laikā un turpinās visu mūžu. Svaigiem izdalījumiem piemīt balta krāsa un tie vienmērīgi pārklāj galviņu. Pēc kāda laika tā sāk dzeltēt, vai pat palikt zaļgana. Spegmai ir galviņu mitrinoša funkcija, tā mazina berzi ar priekšādu. Spegmai var piemist ass aromāts, to var salīdzināt ar pikanto sieru smaržu (sievietei izdalījumi smaržo pēc zivs). Tās sastāvā ietilpst feromoni (sievieti uzbudinošās vielas) un baktericīdās vielas. No spegmas paliekām katru dienu ir jāatbrīvojas, nomazgājot peņa galviņu. Ja to nedarīt, tad var rasties iekaisumi, līdz pat audzējiem. Daudzus vīriešus vecāki no bērnu dienām nav radinājuši to darīt. Īpaši problēmas rodas pusaudžiem, kuri no sacietējušās spegmas atbrīvojas ar netīrām rokām.

Urinēšana.

Daudzu tautu valodās ir līdzīga satura parunas: “ krati vai nekrati, pēdējais piliens tomēr tiek biksēs”. Reti var sastapt vīrieti vai zēnu, kurš pēc urinēšanas noslauka peņa galviņu sausu. Urīna paliekas vienmēr nonāk apakšveļā. Lai efektīgāk atbrīvotos no urīna, pēc urinēšanas viegli saspriežiet peņa pamatni virzienā uz galviņu. Ne visiem vīriešiem tas palīdz, bet pamēģināt var. Svaiga urīna ir neitrāla. Bet pēc neilga laika, iedarbojoties siltumam cirkšņa apvidū, sāk vairoties baktērijas. Tās rada nepatīkamo smaku. Tāpēc apakšveļa ir jāmaina katru dienu. Nav ieteicama pieguloša veļa un no sintētikas. Un pēc iespējas biežāk jāiet dušā.

Higiēna

    ·   Pirmkārt tīri nomazgājiet rokas.
    ·    Neslaukiet rokas dvielī - uz tā var būt baktērijas.
    ·    Izmantojiet siltu ūdeni un neitrālas ziepes (aromatizētas var izsaukt iekaisumus).
    ·    Ūdenim ir jābūt pietiekami siltam, lai nomazgātu taukainos izdalījumus.
    ·    Ziepēm jābūt pietiekami putojošām, lai atšķaidītu taukvielas.
    ·    Vispirms nomazgājiet stumbru, cirksni un sēklinieku maisiņu.
    ·    Atvelciet priekšādu un nomazgājiet galviņu.
    ·    Īpaši cītīgi mazgājiet iemauktu un vainadziņa (galviņas pamatnes) rajonu.
    ·    Kā nākas noskalojiet visu ģenitāliju rajonu ar lielu daudzumu remdena ūdens.

Slimības

-  Peņa patoloģijas - iedzimtas: hipospādija, epispādija, iedzimta fimoze;
-  Traumatiskas: sasitumi, hemosfiksija (saspiešana, kura rada asinsrites traucējumus), izmežģījumi;
-  Iekaisumi: visbiežāk rodas neievērojot dzimumorgānu higiēnu (balanopostīts,     kavernīts);
-  Veneriskās slimības - sifiliss, gonoreja, trihomonoze;
-  Tuberkuloze, hlamidioze un c.;
-  Ļaundabīgi audzēji.

Dzimumlocekļa vēzis.

Tā ir ļoti reta slimība. No visām ļaundabīgo audzēju formām, šī aizņem no 0,5 - 2%. Par pirmo simptomu var kalpot izmaņas uz ģenitāliju ādas, vai rēta, kura nedzīst 2 - 3 nedēļas. Obligāti jāgriežas pie ārsta. Jāpievērš uzmanība arī ilgi nepārejošai niezei priekšādas apvidū, it īpaši, ja šī nieze saistās ar jel kādiem izdalījumiem, it īpaši asiņainiem. Var vērot limfmezglu palielināšanos cirksnī. Jebkurā gadījumā tikai ārsts var noteikt slimību un ārstēšanās veidus. Dzimumlocekļa vēzis reti skar vīriešus, jaunākus par 40 gadiem. Kā ir secinājuši pētījumi ASV apmēram 25% saslimušajiem ar šo kaiti pirmcēlonis bija priekšādas fimoze. Pilnīgi iespējams, ka šie vīrieši nepievērsa pienācīgu vērību dzimumorgānu tīrībai. Kamēr pieaugušie neapzināsies personīgās higiēnas nozīmi, spegmas, spermas un urīna paliekas zem priekšādas var uzskatīt par potenciāliem kancerogēniem (vielas, kuras stimulē ļaundabīgo audzēju attīstību).


Daži aspekti pusaudžu dzimumorgānu higiēnas jautājumos.

Vecāki gandrīz nekad nepievērš uzmanību tam, ka zēnam nobriestot, ļoti bieži dzimumlocekļa galviņa nevar pilnīgi atvērties - īpaši erekcijas stāvoklī, traucē priekšādas (ādas kroka, kura vairāk vai mazāk nosedz galviņu) sašaurinājums [med. - fimoze (lat.- phimosis; ( phimos - uzpurnis)  priekšādas sašaurinājums, kas neļauj atsegt dzimumlocekļa galviņu; dzimumlocekļa anomālija. Var būt piedzimta vai iegūta. Jaundzimušajiem ir fiziol. parādība, kas 2-3 g. vecumā izzūd. Iegūta var būt īslaicīga  pēc dzimumlocekļa akūta iekaisuma vai traumas  vai pastāvīga, ja pēc hron. iekaisuma sarētojas priekšāda. Priekšādas maisā aizturētais urīns un smegma var radīt iekaisumu {balanītu), akmeņus (smegmolītus). Var izveidoties  parafimoze (priekšāda pārbīdās pāri dzimumlocekļa galviņai un, veidojot ciešu gredzenu, sažņaudz dzimumlocekli. Rodas asinsrites traucējumi galviņā un priekšāda, pietūkums, iekaisums, var sākties galviņas atmiršana. Jebkurā gadījumā jāgriežas pie ārsta. Smagākos gadījumos veic operāciju).

Austrumu tautas ir atradušas pareizu izeju - priekšādas apgriešanu agrā bērnībā. Pirmkārt, tas ir ļoti higiēniski, nepaliek vietas izdalījumu un netīrumu uzkrāšanai; otrkārt, sasniedzot dzimumbriedumu, galviņa izaug lielāka, kas vīrietim vēlāk sniedz lielāku baudu dzimumdzīvē. (sk. vairāk par apgraizīšanu)

Ko darīt mūsu apstākļos? Trenēt priekšādas atmaukšanos. Urinējot, un it īpaši masturbējot (kā zināms, to dara 96% pusaudžu) censties atmaukt galviņu pēc iespējas vairāk. Ja tas nelīdz ir vajadzīga ķirurģiska iejaukšanās. Un jo agrāk, jo labāk. Vēlāk dēls būs tikai pateicīgs. Un galvenais pieradināt dēlu pie dzimumorgānu higiēnas. Zēnu vecāki arī šim jautājumam  pievērš maz uzmanības. Spegmas, spermas un urīnas palieku, kā arī netīrumu iekļūšanas rezultatā, zem priekšādas un pie galviņas pamatnes rodas iekaisums, kurš sākumā noved pie pastāvīgas niezes un uzbudinājuma (erekcijas) - kas savukārt pie biežas onanēšanas. Vēlāk nieze samazinās un izzūd, jo patoloģiski samazinās galviņas juteklīgums, tā kļūst vai nu pilnīgi nejūtīga, vai otrādi - jūtīgums kļūst sāpīgs un nepatīkams, kas vēlāk dzimumdzīvē nesniegs gandarījumu. Un pie priekšādas ievainojuma (piem. pie pirmā dzimumkontakta) infekcija var izplatīties tālāk. Jauneklis neizjutīs nekādu baudu no dzimumdzīves, pie tam vienlaicīgi var inficēt arī partneri.

Dzimumorgānus vajag apmazgāt katru dienu, īpašu vērību pievēršot galviņas pamatnei. Apmazgāšanai jākļūst par ikdienas normu no agras bērnības. Ļoti pareizi rīkojas Ziemeļamerikas vecāki: jaunieši jau no bērnu gadiem ir pieradināti katru dienu vismaz vienu reizi iet dušā. Ne tikai apmazgāt dzimumorgānus, bet arī visu ķermeni. Ir nepieņemami, kad cilvēkam ir sakopta seja un rokas, un tai pašā laikā viņš smako pēc sviedriem. Daudzi jaunieši kļūdaini uzskata (īpaši vasarā), ja viņš peldas atklātā ūdenskrātuvē, tad viņam nav nepieciešama pirts, karsta duša vai vanna. Nepareizi! Tādā veidā tiek noskalots tikai netīrumu virsējais slānis, bet ādas poras pastāvīgi paliek aizblīvētas,tiek traucēta normāla ādas elpošana un sviedru atdalīšanās, kas noved pie piņņu un citu ādas iekaisumu rašanās.


Dzimumlocekļa higiēna

·  Ieteicams kopt apmatojumu dzimumorgāna rajonā - kūsas, garākas par 5 cm, apgriezt. Ja apmatojums lien ārā no peldbiksēm, tad visefektīvākais veids ir depilācijas - nekādā gadījumā neskūt ar žiletēm - apmatojums vēlāk ataug vēl biezāks. Pielietojot depilāciju, ar laiku var atbrīvoties no apmatojuma vispār. It īpaši tas ir aktuāli kājstarpē pie anālās atveres (uz apmatojuma paliek fekāliju daļiņas, kuras sajaucoties ar sviedriem un iedarbojoties mikroorganismiem, sāk pūt - tādējādi var rasties iekaisums un izdalās nepatīkama smaka). Skatīt sadaļā - Intīmā higiēna.

Nedrīkst pastāvīgi nēsāt pieguļošas apakšbikses, it īpaši no sintētikas. No pastāvīgas ārējo dzimumorgānu pārsildīšanas, ar laiku vīrietim rodas prostatīts (tagadējo 40 - 50 gadīgo lāsts - atmaksa par totālo modi  pastāvīgi valkāt peldbikses un piegulošus džinsus, mode, kura iesākās 70 tajos gados), kurš rada potences vājināšanos un var pāriet pie prostatas palielināšanās - hipertrofijas un pat tās karcionomas - prostatas vēža un pilnīgas impotences. Ne velti vīriešu sēklinieki ir ārpus ķermeņa, tiem ir brīvi jāelpo - temperatūrai tajos jābūt par 2 līdz 4 grādi zemākai nekā visā ķermenī. Nēsāt vajag brīvu veļu, naktī labāk gulēt bez apakšbiksēm; izmantot jebkuru izdevību brīvai gaisa cirkulācijai (piem. atrodoties pludmalē labāk ir vispār atkailināt ķermeni - papildus tiek iegūts vienmērīgs iedegums - veselības ķīla, nekādā gadījumā nestaigāt peldbiksēs, it īpaši pēc peldes - sākumā, ūdenim iztvaikojot no tām, rodas temperatūras spēja pazemināšanās un vēlāk, tām nožūstot - pārkaršana). Ziemā zem siltās apakšveļas nenēsāt papildus apakšbikses.

Trauksmi ceļ angļu zinātnieki- viņi ir secinājuši, ka pampersu un citu vienreizējas lietošanas autiņu izmantošana zēniem,tālākajā perspektīvā var novest pie vīriešu neauglības. Pēdējo 25 gadu laikā strauji pieaugusī vīriešu neauglība, pēc viņu domām, ir visu augstāk minēto faktoru loģisks iznākums.

Un vēl. Jaunības gados puišiem bieži iestājas spontāna erekcija - īsa snaudiena laikā, braucot transportā (no vibrācijas) un, protams, erotisko fantāziju laikā. Nekad necentieties vardarbīgi (fiziski vai psiholoģiski) tikt vaļā no tās. Tas var nākotnē novest pie dotās funkcijas atslābuma (apburtais loks - zemapziņā dotā nostādne - „nestāvēt!”), pie problēmas ar uzbudināšanos vajadzīgajā brīdī, kas pārsteidz daudzus, citādi pilnīgi veselus vīriešus, pat divdesmitgadniekus. Daži puiši savā pulkā lepojas ar to, ka var kontrolēt erekciju, nezinot pie kādiem bēdīgiem rezultātiem tas var novest. Ko tad darīt, ja erekcija ir iestājusies visnepiemērotākā brīdī? Nekādā ziņā neakcentēt domas par to, pārslēgties domās uz kaut ko pavisam citu, un erekcija izzudīs pati.

Literatūra:
Seksoloģijas pamati (HUMAN SEXUALITY) Viljams G. Masters, Virdžīnija E. Džnsons, Roberts K. Kolodnijs.
Brošūra „Vīrietis pubertātes laikā”, dr. A. Vāvare, Latvijas Ģimenes plānošanas un seksuālās veselības asociācija „Papardes zieds”.
Eud Ben-Halim, Richard E.Hilmen, Virginia V.Weldom „Uroloģijas jauyājumi” 2001
D.A. Sekellaropoules, “A Case of Congenital Hypoplasia of the Penis”
S.Behtels, L.R. Steins „Vīriešu seksualitātes enciklopēdija” Kron-Pres, 2000

 

Vēl par dzimumlocekļa izmēriem. Zemāk ir zemeslodes karte ar vidēji statistiskiem vīriešu dzimumlocekļu lielumiem dažādos pasaules reģionos (pelēkā krāsa - nav datu):

Vīrieša otrā sirds >

Peldēšanās un sauļošanās šortos novedīs jauniešus līdz bēdīgam finālam >

Tautas līdzekļi erekcijas atjaunošanai un uzlabošanai >

Sekss un kailuma komplekss >

Cinks ir panaceja vīriešiem?

Rīta erekcija vīriešiem >

Kā pareizi sauļoties?>

Saule mīl vīriešus>

Vīriešu intīmā higiēna>

Par ko kaunīgi klusē>

Onanija vai masturbācija?>

Masturbācijas tehnika>

Dažāda seksualitāte>

Bērnu un pusaudžu erotisms>